ДРУГО

Спомени от Странджа: Пред конгреса

12 ноември 2023

• от Тодор Вангелов

Миналото и настояще се преплетат в знаменитите записки "Спомени от Странджа" на Христо Силянов, осветявайки дните преди Преображенското въстание в Одринско. Чрез събитията, описани в дневника на Силянов, читателят се потопява в революционната треска, която в началото на 20-ти век обсебва мирния живот на балкана и възпламенява революционните души.

На днешния ден в Солун преди 130 години е създадена Вътрешна македоно-одринска революционна организация

"Пред конгреса" - глава, в която Силянов разказва за преживяванията си в Стоиловския балкан, сред съратниците си — Кръстю "Българията" и другите делегати, изправени пред изпитанията на предстоящия конгрес. Общата нагласа преди конгреса се предава в страниците от дневника, написани върху "Калето", където спомена за битката на Попадия от предходната година възкресява чувството им за жертви и решимост.

Конгресът на Петрова нива: Една първа стъпка към свободата на българите от Македония и Одринско

На 21 юни 1903 година Силянов размишлява над скръбните спомени за загубата на свои съратници в Попадия и как това се съпоставя с новата му надежда за истинска свобода. Първият му ден в новия си комитски живот под знака на преминаването на границата и пристигането до Чеглаик изпълва въздуха с очаквания за промяна.

На 23 юни той пише за еднообразието на чакането, за досадното мъкнене и миналото, което не освобождава душата дори пред лицето на пагобното бъдеще. Нетърпението се отразява върху волевите хора, които задържат надеждата и куража си, дори когато са изправени пред бежанския страх.

На "Калето", тягостното чакане оживява с неочакваните конфликти между четниците, свидетелство за трудностите преди срещата на комитите.

Македонците твърдят, че Георги Кондолов е етнически македонец, кой стои зад фалшификацията на етническия му идентитет?

Пътуването до Стоиловския балкан изправя Силянов и другарите му пред живописната красота на мястото, което обещава безопасност и уединение, докато не бъде избрано местоположението на конгреса. Разказите са подчертани с емоционално напрежение, характерни за всекидневието на тези, които носят революционния пламък в своите сърца.

На Петрова нива Силянов се среща с различни ръководители и четници, всеки отличаващ се с уникалност и характер, представляващ микрокосмос на революционната идейност. Разликите между тези, които са избрали пътя на свободата от видимите белези на робството, показват устойчивост и разнообразие в лицето на предстоящата борба.

Спомени от Странджа: Двадесет дни свобода

От "хъшлаци" до учителски дейци, всеки има своя уникална роля в предборбените сбирки, отразяващи социална структура, която е толкова разнообразна, колкото и единната стремеж за свобода. Смехът и шапките като оружие на морала, Лазар Маджаров като вдъхновяващ пример за новобранци и неговите подобия, които сработват по модела на революционер, показват че борбата формира хората и техните съдби.

Спомени от Странджа: Освобождението на Василико

Силянов ни напомня, че борбата за свобода преплита не само животи и съдби на революционерите, но и сложната картина на едно историческо движение, което продължава да вдъхновява и сега, повече от век след неговото пламенно начало.

Линк към книгата

Линк към фототипно издание

Последни новини
ЧЕРНОМОРСКА СТРАНДЖА

Източник на новини и информация за Царево и околните райони, предоставящ актуални статии и новини, свързани с региона и жителите му.

© 2023. Всички права запазени

Политика за поверителност

Програмен текст

Социални мрежи

Следвайте @chernomorskastrandzha за последните новини, събития и политика от Царево и региона.

Всички статии, снимки и произведения на този сайт са собственост на Черноморска Странджа. Използването им без писмено разрешение е забранено.